Πέμπτη , 22 Ιούνιος 2017
Αρχική / ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ / ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ / B-FEST 6 | WE ARE UNGOVERNABLE!

B-FEST 6 | WE ARE UNGOVERNABLE!

B-FEST 6 | WE ARE UNGOVERNABLE! – Διεθνές Αντιεξουσιαστικό Φεστιβάλ του Περιοδικού Βαβυλωνία –  26-27-28 Μαΐου 2017, Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών, Πειραιώς 256, Αθήνα – www.babylonia.gr

Το πολιτικό περιοδικό Βαβυλωνία (www.babylonia.gr) διοργανώνει για 6η φορά το αυτοδιαχειριζόμενο και αυτοχρηματοδοτούμενο Διεθνές Αντιεξουσιαστικό Φεστιβάλ B- FEST.
Το φετινό B-FEST φιλοδοξεί να αναδείξει ιδέες, κινήματα, κοινότητες και κοινωνίες που καθίστανται μη διαχειρίσιμες και μη κυβερνήσιμες στα διάκενα του υπάρχοντος παγκόσμιου ολιγαρχικού και καπιταλιστικού συστήματος.

«We are ungovernable» είναι το φετινό σύνθημα του φεστιβάλ στο οποίο μεταξύ άλλων θα συμμετέχουν ο Γάλλος πολιτικός φιλόσοφος Ζακ Ρανσιέρ, o Αldo Seoane ιθαγενής Ινδιάνος αγωνιστής από την Ντακότα των ΗΠΑ, ο Ercan Ayboga από το οικολογικό κίνημα της Μεσοποταμίας (Ροζάβα), ο Peter Sunde ιδρυτής του Pirate Bay, η Melissa Valle για το κίνημα Black Lives Matter, ο Jason Hickel ανθρωπολόγος και αρθρογράφος του The Guardian, Al Jazeera, o Uri Gordon από τους ισραηλινούς αναρχικούς ενάντια στο τείχος, κινήματα που υπερασπίζονται τα κοινά αγαθά από την Ελλάδα και το εξωτερικό, ενώ θα διοργανωθεί διεθνής συνάντηση κινημάτων για το νερό. 

Τα σύγχρονα έθνη κράτη στέκονται αμήχανα μπροστά στις νέες σημασίες που αναδύονται και στη συνειδητή αποστοίχιση μεγάλων κομματιών της κοινωνίας. Η καθεστωτική διαχείριση Κράτους και Αγοράς παράγει ασύμμετρους πολέμους, αμέτρητους πολιτικούς, οικονομικούς αλλά και κλιματικούς πρόσφυγες, ενώ η αναδιανομή εισοδήματος και ισχύος σε όλον τον πλανήτη διευρύνει την παγκόσμια οικολογική κρίση, η οποία τείνει να γίνει μη αναστρέψιμη. 

Καμία Ιδεολογία, δόγμα, παραδοσιακή αφήγηση δεν μπορεί να εμπνεύσει σήμερα τις κοινωνίες. Παρά τις προσπάθειες της ακροδεξιάς και του φιλελευθερισμού να απαντήσουν, με ζοφερό τρόπο, στα διλήμματα που δημιουργεί η παγκόσμια καπιταλιστική κρίση, κερδίζοντας την κοινωνική συναίνεση – ειδικά σήμερα που κατέρρευσε και το τελευταίο πρόσχημα αριστερής διαχείρισης- ,τόποι αντίστασης και δημιουργίας των από τα κάτω κουβαλάνε ακόμη το νόημα της ελευθερίας, δείχνοντας έναν δρόμο, έξω από το Κράτος και την Αγορά. 
Πέρα από τα φενακισμένα δίπολα Αριστεράς-Δεξιάς και τα παιχνίδια κυριαρχίας που όλο και λιγότερο πείθουν, βρίσκονται οι ιδέες και οι πρακτικές της αυτοοργάνωσης, της αλληλεγγύης, της άμεσης δημοκρατίας, της κοινωνικής οικολογίας. 
Ένας κόσμος κοινωνικής αντιεξουσίας, σε ένα παγκόσμιο δίκτυο, δημιουργείται, δηλώνει παρών! Με την κοινωνία, όχι την εξουσία!
Θεσμοί ελευθερίας και δημιουργικές αντιστάσεις αναδύονται στο Standing Rock και τον αγώνα για το νερό, στη Ροζάβα και τα κουρδικά συμβούλια οικολογίας στη Μεσοποταμία, στο κίνημα τοπικών συνελεύσεων στις Η.Π.Α., στις παγκόσμιες κινητοποιήσεις γυναικών, στις αυτοοργανωμένες δομές προσφύγων-μεταναστών και σε αυτοοργανωμένες πρωτοβουλίες σε όλη την Ελλάδα οι οποίες, έμπρακτα, αμφισβητούν την εφαρμογή του «δόγματος του σοκ», αντιστέκονται στην πολιορκητική μηχανή της «ανάπτυξης», φτιάχνοντας το έδαφος για την υπέρβαση της κρατικής και εταιρικής διαχείρισης. 

Δεν εκπροσωπούμαστε! Δεν αναθέτουμε! 
Είμαστε μη διαχειρίσιμοι, μη κυβερνήσιμοι εκεί όπου η ελευθερία της απόφασης και η άμεση δημοκρατία πραγματώνονται, εκεί όπου ο δημόσιος χώρος και χρόνος επαναδημιουργείται, εκεί όπου το δικαίωμα στη ζωή και την αξιοπρέπεια δεν εκτιμάται με βάση το χρώμα ή το φύλο, εκεί όπου η πολιτική ξανασημαίνει τη διαχείριση των κοινών.
We are ungovernable!

Διεθνείς Συμμετοχές:

JACQUES RANCIERE (Γάλλος φιλόσοφος)
Ιθαγενής από STANDING ROCK, DAKOTA
BLACK LIVES MATTER (Η.Π.Α.)
PETER SUNDE (ιδρυτής THE PIRATE ΒAY)
JASON HICKEL (κλιματική αλλαγή, αποανάπτυξη)
ERCAN AYBOGA (Revolution in Rojava, Οικολογικό Κίνημα Μεσοποταμίας)
URI GORDON (Ισραήλ: Αναρχικοί ενάντια στο τείχος)

Kινήματα από Βαλκάνια & Κύπρο | Διεθνής Συνάντηση για το Νερό | Φύλο και Τρανς Δικαιώματα

ΟΜΙΛΙΕΣ | ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ | ΣΙΝΕΜΑ | ΘΕΑΤΡΟ | ΕΚΘΕΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ & ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ | ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | ΚΟΜΙΞ | WORKSHOPS

Συμμετέχετε στην Πλατφόρμα Δημόσιου Διαλόγου με τον Ζακ Ρανσιέρ

–Περισσότερες πληροφορίες σύντομα–

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Στέφανος Μπατσής 6942 019913

Γιώργος Παπαχριστοδούλου, 6945 166572 

Γιώργος Καραθανασης 6978 831360

 

ΟΜΙΛΙΕΣ – ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ:

 

  • Παρασκευή 26 Μαΐου

18:30 Αλλάζοντας Ζώες: Βιωματικές Προσεγγίσεις στις Ζωές των Τρανς Υποκειμένων

Paul B. Preciado (φιλόσοφος, συγγραφέας, ακτιβιστής)

Πάολα Ρεβενιώτη (ακτιβίστρια, καλλιτέχνιδα)

Ελιάνα Καναβέλη (περιοδικό Βαβυλωνία)

 

18:30 Κούρδοι και Κοινοτισμός στην Τουρκία του Ερντογάν

 Ercan Ayboğa (Ροζάβα/ Βόρειο Κουρδιστάν/ Οικολογικό Κίνημα Μεσοποταμίας)

Νίκος Κατσιαούνης (περ. Βαβυλωνία)

 

19:30 Πλανήτης S.O.S.: Κλιματική Αλλαγή & Παγκόσμια Φτώχεια

Jason Hickel (ανθρωπολόγος παν/μιο LSE, The Guardian, Al Jazeera)

Ευριδίκη Μπερσή (Φίλοι της Φύσης)

Yavor Tarinski (περ. Βαβυλωνία, TRISE)

 

20:30 Ψηφιακά Κοινά Αγαθά: Το Ίντερνετ ως Ελεύθερος Δημόσιος Χώρος

Peter Sunde (ιδρυτής The Pirate Βay)

Αντώνης Μπρούμας (περ. Βαβυλωνία)

 

  • Σάββατο 27 Μαΐου

 18:00 Ελευθεριακά Σχολεία: Από το Φουρφουρά στο Σάμερχιλ ή στο Σχολείο της Κοινότητας

 Ευάγγελος Βλαχάκης (κινηματογραφιστής, εμψυχωτής οπτικ/κου γραμματισμού)

 

18:00 Οι Εξορύξεις σε Ελλάδα – Κύπρο και η Απάντηση των Κοινοτήτων

(ενάντια στις εξορύξεις σε Ακάμα, Πενταδάκτυλο και Χαλκιδική)

 Ελληνοκύπριοι (Κλείτος Παπαστυλιανού & Μαρία Χατζημιχαήλ από «Συσπείρωση Ατάκτων»)

 Τουρκοκύπριοι (ομάδα Dayanışma)

Μέλη Επιτροπής Αγώνα Μεγάλης Παναγίας, Χαλκιδική

 

18:00 Αντιμιλιταρισμός και το Πρόταγμα της Ελευθερίας στη Μέση Ανατολή

Uri Gordon (Ισραήλ: Αναρχικοί ενάντια στο τείχος, παν/μιο Νότιγχαμ)

Νώντας Σκυφτούλης (Αντιεξουσιαστική Κίνηση Αθήνας)

 

19:00 Ανοιχτή Συνέλευση του Συντονιστικού Καταλήψεων Στέγης Προσφύγων

 19:00 Σύγχρονοι Οικολογικοί Αγώνες σε Ροζάβα και Βόρειο Κουρδιστάν

 Ercan Ayboğa (Ροζάβα/ Βόρειο Κουρδιστάν/ Οικολογικό Κίνημα Μεσοποταμίας)

Γιάννης Παπαδημητρίου (μέλος περιβαλλοντικών πρωτοβουλιών στην Ήπειρο)

 Γιώργος Παπαχριστοδούλου (περ. Βαβυλωνία)

 

20:30 Δημοκρατία, Ισότητα, Χειραφέτηση σε έναν Κόσμο που Αλλάζει

Jacques Rancière (Γάλλος φιλόσοφος)

Αλέξανδρος Σχισμένος (περ. Βαβυλωνία)

 

  • Κυριακή 28 Μαΐου

17:00 Διεθνής Συνάντηση Κινημάτων για το Νερό

 (Συμμετοχές από Ευρώπη, Αμερική, Μέση Ανατολή)

 18:00 Digital Labor: Ολιγοπώλιο, Εργασία και Εκμετάλλευση στο Διαδίκτυο

Νίκος Σμυρναίος (επίκουρος καθηγητής στο Παν/μιο της Τουλούζης)

Αντώνης Μπρούμας (περ. Βαβυλωνία)

 19:00 Η.Π.Α. και Τραμπ Εποχή: Φυλή, Φύλο και η Δράση του Κινήματος Black Lives Matter

Melissa Valle (παν/μιο Νιου Τζέρσεϊ)

Ελιάνα Καναβέλη (διδάκτωρ κοινωνιολογίας)

Αποστόλης Στασινόπουλος (περ. Βαβυλωνία)

 

 20:30 Προστατεύοντας το Νερό: Ο Αγώνας του Κινήματος NODAPL

Aldo Seoane (Ιθαγενής από το Standing Rock, Βόρεια Ντακότα, Η.Π.Α.)

Νίκος Ιωάννου (περ. Βαβυλωνία)

 

 

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ| B-FEST Cinema

 

  • Παρασκευή 26/05

18:00 Η Μεγάλη Ουτοπία (2017, Ντοκιμαντέρ του Φώτη Λαμπρινού, 90’). ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ.

20:00 Πρεμιέρα: Songs of the Underground (2017, Ντοκιμαντέρ του Bill Mousoulis, 78’, Ελλάδα/Αυστραλία). ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ.

21:45 Park (2016, Μυθοπλασία της Σοφίας Εξάρχου, 100’, Ελλάδα/Πολωνία). ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ.

00:00 Μικρού Μήκους 1

Αλεπού (2016, 29’) της Ζακλίν Λέντζου.

Dream Toy (2015, 13’) του Χρήστου Χουλιάρα.

Limbo (2016, 30’) της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη.

01:15 Porno & Libertà [Porn To Be Free] (2016, Ντοκιμαντέρ του Carmine Amoroso, 78’, Ιταλία).

 

  • Σάββατο 27/05

17:00 Ρέκβιεμ για το Αμερικάνικο Όνειρο (2015, Ντοκιμαντέρ του Peter Hutchison, 73’, ΗΠΑ).

18:15 A Blast (2014, Μυθοπλασία του Σύλλα Τζουμέρκα, 83’, Ελλάδα/Γερμανία/Ολλανδία). ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ.

20:00 Village Potemkin (2017, Ντοκιμαντέρ του Δομήνικου Ιγνατιάδη, 100’). ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ.

22:00 Πλατεία Αμερικής (2016, Μυθοπλασία του Γιάννη Σακαρίδη, 86’, Ελλάδα). ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ.

00:00 Μικρού Μήκους 2

UMMI (2015, 15’) του Νίκου Αυγουστίδη.

HIWA (2016, 11’) της Ζακλίν Λέντζου.

Zero Star Hotel (2016, 6’) του Βασίλη Κεκάτου.

Spectrum (2016, 32’) της Tangerine Productions.

01:00 Poesia Sin Fin [Ποίηση Χωρίς Τέλος] (2016, Μυθοπλασία του Alejandro Jodorowsky, 128’, Χιλή/Γαλλία).

 

  • Κυριακή 28/05

17:00 Μικρού Μήκους 3

Φλέρυ, Η Τρελή Του Φεγγαριού (2002, 25’) του Αντώνη Μποσκοΐτη.

The Choir (2015, 7’) της Τζένης Μαρκέτου.

The Assembly in No Particular Order (2016, 12’) της Τζένης Μαρκέτου. ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΚΑΣΤΙΚΟ ΤΖΕΝΗ ΜΑΡΚΕΤΟΥ.

18:15 Οδύσσειες Σωμάτων – Μπαλάντα για τον Νίκο Κούνδουρο (2010, Ντοκιμαντέρ του Αντώνη Μποσκοΐτη, 80’). ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ.

20:15 Καύση (2016, Μυθοπλασία του Στράτου Τζίτζη, 71’). ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΗΘΟΠΟΙΟ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΤΡΟΥΦΑΚΟΥ.

22:00 Πρεμιέρα: Καλωσόρισμα (2017, Ντοκιμαντέρ της Πάολας Ρεβενιώτη, 55’).

Kαλιαρντά (2015, Ντοκιμαντέρ της Πάολας Ρεβενιώτη, 58’). ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤHΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ.

00:30 Μικρού Μήκους 4

Curriculum Vitae (2013, 15’) του Δομήνικου Ιγνατιάδη.

O Μανώλης (2017, 14’) του Μάκη Παπαδημητράτου.

A Job Interview (2016, 7’) του Αντώνη Γλαρού.

Εκεί (2015, 15’) του Γιώργου Μπακάλη.

Μάγδα (2016, 20’) του Δημήτρη Ζούρα.

Κλεπταποδόχος (2014, 13’) του Μάκη Παπαδημητράτου.

3000 (2016, 20’) τoυ Αντώνη Τσώνη.

 

 

ΘΕΑΤΡΟ:

  • Παρασκευή 26/05

 21:00 «ΜΑΜΑ ΦΡΙΚΙΟ» από τη θεατρική ομάδα Theatre de Votanique.

  • Σάββατο 27/05

19:00 «…των ελλήνων» Σκηνοθεσία: Κώστας Γεραντώνης.

 

  • Κυριακή 28/05

 19:00 «…των ελλήνων» Σκηνοθεσία: Κώστας Γεραντώνης.

 21:00 «Πλην Όμως…» από την Ακτιβιστική Ομάδα Θεάτρου του Καταπιεσμένου.

 

ΠΑΙΔΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ

  • Παρασκευή 26/05

 

18:30 Παράσταση «Ο γαϊγλάρος» από την ομάδα κουκλοθεάτρου «Τα Πάντα Φι».

 20:00 «Στο μονοπάτι της καρδιάς», παράσταση αφήγησης παραμυθιών για παιδιά και για μεγάλους που ονειρεύονται. Σχεδιασμός και αφήγηση με δημιουργία ηχητικών τοπίων απο τη Ζωή Νικιτάκη.

  • Σάββατο 27/05

18:30 Upcycling παιδικό εργαστήρι από την ομάδα Cado Paradiso, ένα παιχνιδοχώρο φτιαγμένο από σκουπίδια!

19:30 Μια αγκαλιά δικαιώματα για έναν κόσμο γεμάτο φως, κουκλοθέατρο από την Έλενα Σμολοκτού.

20:00 Παράσταση από το Τσίρκο Cachivache.

 

  • Κυριακή 28/05

18:00 Παιδικό εργαστήριο κατασκευής κούκλας.

19:00  Παράσταση «Ατρόμητοι Πειρατές» από την ομάδα κουκλοθεάτρου «OΥΠΣ».

20:30 Παράσταση «Μουσικά τερατουργήματα Θραυσύβουλος και Κορνήλιος, Σίφης the Greek» από την ομάδα κουκλοθεάτρου «Αντράλα».

 

 

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ:

  • ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26/05

Main Stage:

BARAYANKA

KRAAK

PADMÉ (PUNK-ROCK FROM ISTANBUL)

LOST BODIES

BAD LUCK

ΑΡΝΑΚΙΑ

STRESS

COYOTE’S ARROW

ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ

ΛΑΡΓΚΟ

 

Dance Stage:

DRAMA QUEERS, STRAP-ON UNICORNS, TEMPÊTE, Visuals: Bravo

Hip-Hop Stage:

ΟΠΛΙΣΤΗΣ

DTAEYS & VIRAL

PRODUCTIVE

TWINSANITY

ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΜΗΔΕΝ

MER NOIR

ZORO & BUZZ

ΣΕΞΠΥΡ & DJ VANILLA

 

  • ΣΑΒΒΑΤΟ 27/05

Main Stage:

THREE WAY PLANE

BE UNIVERSE

ΜΕΣΚΑΛΙΝΗ

LAZYTRAINS

BAG OF NAILS

TSIRI BAND

MAGIC DE SPELL

DIRTY FUSE

BAILDSA

MUCHATRELA

SEXY CHRISTIANS

BANDALLUSIA

 

Dance Stage:

AKIS SILVES, BAKERMAN, SPEERIT, NKT, SANITER, SOFTCORE, RENA, BUNAS

 

Rebetiko Stage:

ΡΕΜΠΕΤ ΑΣΚΕΡ

ΛΑΪΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΛΑΜΠΗΔΟΝΑΣ (Λ.Ο.ΛΑ.)

 

  • ΚΥΡΙΑΚΗ 28/05

Main Stage:

HALAY LAMBA

ΚΟΝΣΕΡΒΑ

45RATS

RADIO SOL

ΣΠΥΡΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ

ΑΓΟΡΙΑSTONILIO

ΧΩΡΙΣ ΓΛΟΥΤΕΝΗ

ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ

 

Rebetiko Stage:

Τραγούδι: Στέλιος Γαλανός, Ζαμπέλα Γαλανού, Βασιλική Τσιφτσή, Κιθάρες: Δημήτρης Χριστοδουλόπουλος, Χρήστος Ζούμπος, Μπουζούκι: Θανάσης Αδαμόπουλος, Μπάσο: Γιώργος Μάκρας

ΟΙ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στις 19:00

 

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ:

ΕΚΘΕΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Από τις Ομάδες του Ελεύθερου Κοινωνικού Χώρου Nosotros

 

ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ

Γιώργος Μικάλεφ “17”: Εμπειρίες βασανισμού πολιτικών κρατουμένων πάνω σε χαρτόνι

«Μάνα Γη» από την Ομάδα του Ελεύθερου Κοινωνικού Χώρου Nosotros

 

ΕΚΘΕΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ & ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΕΩΝ ΚΟΜΙΞ – ΦΑΝΖΙΝ

Προσαρμοσμένη αναζήτηση

Δείτε επίσης

Προφεστιβαλική εκδήλωση για το Νίκο Καββαδία

Οι Αναιρέσεις τιμούν τον ποιητή –ταξιδευτή Νίκο Καββαδία, 40 χρόνια μετά το θάνατο του, με …

Αφήστε μια απάντηση